FB
Umów wizytę
  • O nas

undefined

Najczęściej Zadawne Pytania

Laserowa korekcja wady wzroku

Co to jest laserowa korekcja wady wzroku?

Laserowa korekcja wady wzroku jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewek kontaktowych. Szkła są sposobem korygowania wady natomiast laser jest metodą pozwalającą na jej usunięcie w zaledwie kilka minut.

Kto może poddać się zabiegowi? Czy są jakieś przeciwwskazania dla osób zdecydowanych na zabieg?

Osoba kwalifikująca się do zabiegu musi mieć ustabilizowaną wadę wzroku, w związku z tym laserową korekcję wykonuje się po ukończeniu przez pacjenta 18 roku życia. Wszyscy pacjenci poddawani są wcześniej badaniom kwalifikującym. Istnieją jednak następujące przeciwwskazania do zabiegu: szybki postęp wady w ciągu ostatniego roku przed operacją, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i laktacja, skłonność do tworzenia się bliznowców, choroby autoimmunologiczne.

Jak przebiega zabieg?

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent jest przez cały czas przytomny i ma kontakt z lekarzem. Po podaniu kropli znieczulających do oczu, kolejnym etapem zabiegu jest rozszerzenie i unieruchomienie powiek. Potem dochodzi do najważniejszego momentu, czyli użycia lasera. Modeluje się nim rogówkę spłaszczając ją w centrum w przypadkach krótkowzroczności lub uwypuklając w przypadku nadwzroczności.
Przewidywany czas pobytu w Klinice w dniu zabiegu to około 3h.

Do wyboru są trzy metody przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku – LASIK, FEMTOLASIK i LASEK/PRK. Różnią się one przede wszystkim sposobem wytworzenia płatka rogówki.

W przypadku metody LASIK płatek tworzony jest przy użyciu mikrokeratomu z wymiennym ostrzem. W tej metodzie to właśnie ostrze wykonuje mikroskopijne nacięcie rogówki, a następnie chirurg odchyla powstały wskutek nacięcia płatek i przygotowuje rogówkę do modelowania laserem excimerowym.

W drugim przypadku, czyli w metodzie FEMTOLASIK, do nacięcia rogówki używa się lasera femtosekundowego, sterowanego komputerowo. Laser femtosekundowy daje maksymalną precyzję cięcia, co gwarantuje mniejszą inwazyjność i szybszą rekonwalescencję po zabiegu.

Trzecią metodę, LASEK/PRK, stosuje się, gdy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu metodą LASIK lub FEMTOLASIK, np. gdy pacjent ma zbyt cienką rogówkę albo głęboki oczodół. Zabieg metodą LASEK/PRK polega na odsunięciu nabłonka z powierzchni rogówki oraz laserowaniu głębszych warstw rogówki.

Jakie są największe wady wzroku, które można korygować laserem?

Ogólnie przyjmuje się, że górną granicą wielkości wady bezpiecznej do skorygowania laserem jest -10,0 dioptrii dla krótkowzroczności, +6,0 dioptrii dla nadwzroczności i 5,0 dioptrii dla astygmatyzmu. Powyżej tych wartości lepszym rozwiązaniem są soczewki fakijne, które wszczepia się na stałe do oka, uzyskując tym samym trwałą i stabilną korekcję tak dużych wad.

Czy laserowa korekcja wzroku jest zabiegiem jednorazowym?

Celem zabiegu jest trwała korekcja wady wzroku. Podczas zabiegu wada jest w większości przypadków całkowicie redukowana i nie powraca.

W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że ze względu na różne czynniki, takie jak: praca przy komputerze, praca w nocy, urodzenie dziecka czy też samoistnie może pojawić się niewielka wada (w 1-3 proc. przypadków).

Jeżeli w przypadku wystąpienia niewielkiej wady wzroku lekarz okulista stwierdzi, że dodatkowa operacja jest w stanie całkowicie ją wyeliminować, to LEXUM Europejskie Kliniki Okulistyczne przeprowadzi ten zabieg bezpłatnie w ramach programu opieki pooperacyjnej Gwarancja Lepszego Widzenia.

Czym jest program opieki pooperacyjnej Gwarancja Lepszego Widzenia?

Od początku 2011 roku LEXUM Europejskie Kliniki Okulistyczne wprowadziła program Gwarancja Lepszego Widzenia.Jest to program opieki pooperacyjnej, po zabiegach laserowej korekcji wady wzroku .Gwarancja Lepszego Widzenia to projekt skierowany do osób, które przeszły po 1 stycznia 2011 roku zabieg laserowej korekcji wady wzroku z wykorzystaniem lasera excimerowego w jednej z klinik LEXUM Europejskie Kliniki Okulistyczne.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym (podanie kropli znieczulających do oka). Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort.

Czy podczas zabiegu można zoperować dwoje oczu?

Oczywiście tak. W większości przypadków operuje się obydwoje oczu.

Ile trwa okres powrotu do zdrowia i rekonwalescencji?

Już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu. Do pracy można iść już po kilku dniach, trzeba przy tym jednak stosować się do zaleceń lekarza. Przez okres 1 miesiąca po zabiegu należy unikać przebywania w zadymionych lub zakurzonych pomieszczeniach, a w ciągu pierwszych kilku dni ograniczyć pracę przy komputerze. Przez miesiąc nie należy wykonywać dużego wysiłku fizycznego i korzystać z pływalni. Przez 2 tygodnie nie powinno się latać samolotem i wykonywać makijażu oczu.

Czy po zabiegu wraca pełna sprawność widzenia i nie trzeba nosić już soczewek ani okularów?

Większość pacjentów odzyskuje pełną sprawność widzenia. Istotne jest również to, że efekt jest praktycznie błyskawiczny, a różnica widoczna od razu po zakończeniu operacji.

Czy ciąża oraz karmienie piersią są przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu?

Ciąża i karmienie piersią stanową czasowe przeciwwskazanie do wykonania zabiegu laserowej korekcji wad wzroku. W tym okresie bowiem, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie kobiety, dochodzi do pewnej niestabilności ostrości wzroku oraz topografii powierzchni oka. Zabieg można przeprowadzić ok. 4 miesięcy od zakończenia okresu karmienia. Warto zaznaczyć, że przebycie zabiegu nie jest samo w sobie przeciwwskazaniem do porodu naturalnego w przyszłości.

Czy zabieg laserowej korekcji wady wzroku jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia?

Zabieg laserowej korekcji wady wzroku nie jest refundowany przez NFZ.

Zaćma

Czym jest zaćma?

Zaćma to stopniowe, bezbolesne pogarszanie się widzenia zarówno do dali, jak i do bliży, którego nie daje się poprawić za pomocą okularów wynikające z postępującego mętnienia soczewki oka. Proces ten może trwać od kilku miesięcy do kilku lat i w ostateczności zawsze prowadzi do całkowitej ślepoty.

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Chory najczęściej opisuje swoje dolegliwości jako widzenie przez mgłę lub w barwnych otoczkach. Inne objawy to zmiany w postrzeganiu kontrastu, jednooczne podwójne widzenie i zaburzenia widzenia przy silnym świetle. Zwykle zaćma zaczyna rozwijać się w środkowej części soczewki uszkadzając tę cześć oka. Charakterystyczna jest wtedy biała barwa widoczna na źrenicy.
Czytanie staje się coraz trudniejsze, a prowadzenie samochodu może być niebezpieczne. Chorzy z zaćmą męczą się niekiedy z powodu rozproszenia światła, a także podwójnego widzenia. Zapowiedzią zbliżającej się zaćmy są częste zmiany okularów, które nie poprawiają parametrów widzenia.

Jakie są metody leczenia zaćmy?

Obecnie jedyną w pełni skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg chirurgicznego jej usunięcia. Polega on na usunięciu zmętniałej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce sztucznej. Po krótkiej, całkowicie bezbolesnej operacji, świat znów nabiera ostrości i barw.

Czy jest to bolesny zabieg?

Zabieg jest zupełnie bezbolesny i trwa kilkanaście minut. Wykonuje się go w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym (podanie kropli znieczulających do oka). Pacjent może odczuwać jedynie lekki dyskomfort. Przewidywany czas pobytu w Klinice w dniu zabiegu to ok. 3h.

Kiedy należy przeprowadzić operację zaćmy?

O tym kiedy operować zaćmę, decyduje pacjent wspólnie z lekarzem. Przy współczesnych technikach operacyjnych nie powinno się czekać, aż zaćma „dojrzeje”. Decyzję należy podjąć, kiedy zaćma prowadzi do zaburzenia dotychczasowego trybu życia, przeszkadza w codziennych czynnościach lub pracy.

Czy podczas zabiegu można zoperować dwoje oczu?

Nie. Pomiędzy zabiegami powinna być przerwa około jednego miesiąca.

Jakie są ewentualne przeciwwskazania do operacji zaćmy?

W praktyce rzadko istnieją przeciwwskazania do zabiegu usunięcia zaćmy związane z ogólnym stanem zdrowia, ponieważ nie wymaga on znieczulenia ogólnego i długiej rekonwalescencji.

Zaufali nam: